top of page
  • by Trevor Loveday

Government reappoints four Environment Agency non-executive directors

Environment secretary, George Eustice, has reappointed four non-executive directors to second terms on the Environment Agency board


The directors are: John Lelliott OBE, Dame Caroline Mason, Judith Batchelar and Robert Gould. All appointments started 30 September 2021. Lelliot’s and Dame Caroline’s appointments will run until 31 March 2024 and those of Batchelar and Gould will end 31 March 2025.


Appointments of deputy chair, Richard Macdonald and non-executive director, Lynne Frostick have been extended 12 months.


John Lelliott and Dame Caroline Mason’s appointments will run from 30 September 2021 until 31 March 2024. Judith Batchelar and Robert Gould’s appointments will run from 30 September 2021 to 31 March 2025. The extended term of Lynne Frostick will run until 15 July 2022 and the extended term of Deputy Chair Richard Macdonald will run until 31 March 2022.


Under the requirement to declare significant political activity Gould pointed out his position as Conservative leader of Dorset County Council until May 2017 and member of West Dorset District Council until May 2019.


Batchelar is a member of the Audit and Risk Assurance Committee and the Environment and Business Committee. Other appointments include special advisor on corporate responsibility, sustainability and public affairs at J Sainsbury and she sits on the Natural Environment Research Council.


Gould is Chair of the Pensions Committee, a member of the Flood and Coastal Risk Management Committee, Audit and Risk Assurance Committee and People and Pay Committee. He is also the Environment Agency’s shareholder representative at the Brunel Pensions Partnership where he chairs the Oversight Board.

Lelliott is Chair of the Audit and Risk Assurance Committee, a member of the Flood and Coastal Risk Management Committee, a member of the Pensions Committee and a member of Defra’s Audit Committee.


Dame Caroline is a member of the Environment and Business Committee and the Pensions Committee. She is chief executive of one of the UK’s largest independent grant-making foundations the Esmée Fairbairn Foundation and was the co-founder of Investing for Good, a social investment advisory firm and one of the first Community Interest Companies. She was awarded a CBE in 2013 for services to social investment and made a dame in the New Year 2021 honours for services to the charity sector.


Frostick is chair of the Flood and Coastal Risk Management Committee and the Regional Flood and Coastal Committee. She is a Professor Emerita in Physical Geography at the University of Hull, a fellow of the Geological Society and Chartered Geologist, a fellow of the Royal Geographical Society and Chartered Geographer, a fellow of the British Society for Geomorphology and a member of the International Association for Hydraulic Research.


Macdonald is a member of the Audit and Risk Assurance and People and Pay Committees and Chair of the Environment and Business committee. He was the Chair of the Better Regulation Task Force and was responsible for its implementation. He was the Director General of the National Farmers’ Union from 1996 to 2009.

Comentários


bottom of page